Як вибрати контактні лінзи для дитини

Ще зовсім недавно важко було уявити, що діти у віці шести-восьми років будуть користуватися власними мобільними телефонами, не кажучи вже про інші досягненнях сучасної науки. Однак час не стоїть на місці і технології розвиваються стрімко – тому у середньостатистичної дитини молодшого шкільного віку і старше є можливість використовувати різноманітні інновації для своєї зручності та здоров'я. В тому числі, контактні лінзи!

Чому у наших дітей псується зір?

Порушення зору зустрічаються у сучасних дітей, на жаль, набагато частіше, ніж у їх ровесників двадцять років тому. Виною тому і розвиток інформаційних технологій, наявність персональних електронних гаджетів (дуже часто, по кілька у однієї дитини), раннє привчання дітей до таких пристроїв. Але ще і «винна» акселерація у цілому: кожне наступне покоління дітей росте і розвивається швидше, і органи зору не завжди встигають за стрімкими процесами розвитку. Звідси і маса зорових порушень. Можливо, така поширеність проблем з очима і пов'язана з тим, що сьогодні прізвисько «очкарик» почуєш рідко, і на нього майже ніхто не ображається. Просто в окулярах у кожному класі вже давно не одна дитина, а п'ять-шість і більше… Які вже тут образи!

Більше жодних «очкариків»!

Тому така причина, як передражнювання і проблеми в спілкуванні з однолітками, не так вже й часто зустрічається в сучасному дитячому колективі, де є діти в окулярах. І прагнучи позбавити свою дитину від необхідності носити окуляри, батьки переслідують зовсім не ціль зробити її більш привабливою для однокласників. Ми хочемо, щоб нашим дітям було зручно, легко і безпечно. А окуляри – це завжди певний дискомфорт, сторонній предмет на обличчі, причому, предмет зі скляними, биткими елементами. Як не крути, носити окуляри більш ризиковано, ніж ними не користуватися.

Але сучасні лікарі-офтальмологи, на відміну від їх колег старої школи, переконані: дитина повинна використовувати засоби корекції зору, як тільки у неї виявлено порушення. Мати поганий зір і ходити без окулярів з естетичних міркувань – велика помилка, яка може привести до серйозних проблем зі здоров'ям очей. Тому коригувати потрібно відразу! А ось що вибрати, окуляри або лінзи? Вирішувати Вам!

Чи можна дитині носити контактні лінзи?

Деякі лікарі вважають, що контактні лінзи можна носити дітям, яким вже виповнилося хоча б років чотирнадцять. У такому віці дитина вже зовсім не дитина, а цілком свідома особистість, майже доросла людина, яка впорається з надяганням і зняттям контактних лінз, їй під силу догляд за ними, крім того, вона зможе безпечно їх використовувати, дотримуючи правила гігієни. Чи це так?

Американські дослідники провели серію наукових експериментів, причому досить давно – близько 10 років тому, в ході яких дослідним шляхом з'ясувалося, що сучасна восьмирічна (!) дитина цілком здатна безпечно користуватися контактними лінзами, вдягати і знімати, доглядати за ними без будь-яких проблем. У тому числі, без сторонньої участі і допомоги дорослих!

Чому лінзи краще за окуляри?

  • В контактних лінзах діти можуть вести рухливий, активний спосіб життя – це властиво нормальній здоровій дитині. В них можна бігати, стрибати, гуляти, вчитися, спілкуватися і проводити час так, як хочеться дитині або підлітку.
  • Контактні лінзи не привносять жодних змін в зовнішній вигляд дитини. Це стає особливо актуальним для підлітків 12-18 років, в тому віці, коли привабливий зовнішній вигляд має величезне значення і практично всім дітям не подобається те, як вони виглядають. Навіть якщо в реальному житті ніхто не вважає, що окуляри підлітку не личать.
  • Контактні лінзи виключають випадкові травми – окуляри розбиваються не тільки в бійках, і в багатьох травматизуючих ситуаціях саме використання лінз могло б уберегти очі.
  • Лінзи нададуть відчутну допомогу дитині, яка увійшла у вік самостійності і багато пересувається по місту поодинці – контактна лінза розширює поле зору до максимуму, на відміну від окулярів. В лінзах можна розгледіти номери транспортних засобів на великій відстані, помітити наближення машини на пішохідному переході і інші небезпеки.
  • Контактні лінзи зручні – як хлопчики, так і дівчатка часто залишають свої окуляри де попало, забувають їх, втрачають або впускають, ламають (самі чи з допомогою випадкової участі інших людей). З лінзами все це не загрожує, адже дитина не знімає їх з ранку до вечора.

Як підбирають контактні лінзи для дітей?

У кожного лікаря-офтальмолога є кілька етапів обстеження та підбору лінз, призначених для юних і маленьких пацієнтів. В першу чергу, лікар вивчає на спеціальному апараті стан передньої частини ока, щоб виключити прямі протипоказання до використання контактних лінз. Після цього визначають ключові параметри органу зору з тим, щоб вибрати пробну контактну лінзу для тестового носіння: це діаметри рогівки і контактної лінзи, радіуси кривизни рогівки і лінзи, ступінь порушення зору і оптична сила виробу. Коли всі дані будуть отримані, лікар підбере пробну лінзу і допоможе дитині її приміряти.

В надягнутих контактних лінзах спеціаліст повинен перевірити гостроту зору, щоб переконатися, що дитина бачить добре, чисто і без викривлень, не відчуває дискомфорту. Так можна приміряти декілька типів лінз, щоб вибрати оптимальний. Доктор обов'язково проінструктує дитину і її батьків по використанню та догляду за контактними лінзами, крім того, покаже дорослим, як зняти лінзу з ока дитини, якщо вона не впорається сама.
Не забувайте про те, що відвідування офтальмолога при носінні контактних лінз обов'язково планувати раз на шість місяців, а при будь-яких змінах зору, дискомфорті, зовнішніх порушеннях звернутися до лікаря необхідно якомога швидше.