Вибір контактних лінз при синдромі сухого ока

Сухість очей – дуже поширена проблема в сучасному світі. Якщо раніше вікова сухість очей виникала через природні зміни, що відбуваються в організмі, то сьогодні синдром сухих очей часто діагностується у людей молодого та середнього віку. Відбувається це через вплив як зовнішніх, так і внутрішніх факторів, і в будь-якому випадку – дуже неприємно і болісно.

Що таке синдром сухого ока?

Простими словами – це недостатнє зволоження поверхні ока сльозою, що виникає або внаслідок малої продукції слізної рідини або при інтенсивному випаровуванні її з зовнішніх оболонок ока. На поверхні ока формується слізна плівка, однорідна структура, яка в нормі не має розривів. Складається природна слізна плівка з ліпідів, що не дозволяють волозі швидко випаровуватися, солей, білків і муцину, які рівномірно розподіляють рідину по поверхні ока і підтримують її стабільність. Порушення цілісності слізної плівки або її витончення і призводить до розвитку синдрому сухого ока.

Чому очі стають сухими?

Дуже важливо правильно визначити, у чому саме полягає проблема у Вашому випадку. Причини можуть бути різні, і від правильної відповіді на це питання буде залежати лікування, а також дозвіл або заборона на використання контактних лінз. Більшість факторів, що викликають сухість ока, усуваються досить легко – і це хороша новина! Які ж причини найбільш поширені?

 • Вікові зміни. Продукція слізної рідини зменшується з віком, через що страждає структура і склад слізної плівки.
 • Захворювання – їх досить багато, від ревматоїдного артриту до проблем з обміном речовин, а також запальних процесів очей та повік, пошкоджень, хірургічних втручань.
 • Прийом медичних препаратів. Викликати сухість очей можуть деякі види контрацептивів, антидепресантів, сечогінних, антиалергічних, серцевих засобів (список не вичерпний).
 • Зовнішні впливи. Ця причина дуже поширена! Сухість повітря через опалення або кондиціонування, тривала робота з комп'ютером (при цьому ми рідше моргаємо і очі не зволожуються), робота в умовах вітру і пилу, забруднення повітря хімічними речовинами.

Сухість очей не можна залишати без уваги. Дуже бажано звернутися з цією проблемою до лікаря-офтальмолога: пересихання поверхневих оболонок ока може призводити до запальних процесів рогівки або кон'юнктиви, зовнішніх оболонок ока, аж до появи виразок і інших серйозних неприємностей.

Як проявляється синдром?

 • очевидно, що перша ознака – сухість як така, відчуття печіння, поколювання, болю, чужорідного тіла, бажання постійно моргати;
 • зниження зору наприкінці дня;
 • помутніння, розмиття зорової «картинки»;
 • світлобоязнь – неприємні відчуття на яскравому світлі;
 • погіршення відчуттів у запилених чи вітряних умовах, а також при використанні контактних лінз.

Крім симптомів, лікар враховує результати спеціальних тестів, які він може провести в умовах амбулаторного прийому. Під час виконання такого тесту в око вставляють індикаційну смужку, яка визначає характер змочування ока слізною рідиною.

Які методи лікування синдрому використовуються?

Для зволоження очей протягом дня, відновлення структури слізної плівки і підтримання її стабільності використовуються кілька видів спеціальних засобів.

 • По-перше, це зволожуючі краплі, які також називають штучної сльозою. За своїм складом такі краплі дійсно нагадують слізну рідину. У перший час використання таких крапель бажано поза носіння контактних лінз і закрапувати їх доведеться кілька разів на день. Пізніше, коли ситуація покращиться, можна буде перейти на краплі, що поєднуються з контактними лінзами і застосовуються рідше.
 • По-друге, при серйозних формах синдрому сухого ока фахівець може призначити змазуючу мазь, яка закладається під повіку – як правило, на час сну. Поки очі закриті, мазь повноцінно живить і змащує всі зовнішні оболонки ока, відновлює слізну плівку. У денний час такими засобами не користуються, оскільки з штучної сльозою вони не поєднуються.
 • По-третє, в особливо важких випадках (сподіваємося, що це не про Вас) застосовується хірургічне втручання – формується система блокування відтоку слізної рідини, що дозволяє зберегти більше сльози на поверхні ока.

Як вибрати контактні лінзи при синдромі сухого ока?

Найголовніше – навіть при сухості очей лінзи можна носити! Але вибирати необхідно сучасні контактні лінзи, які не тільки містять достатню кількість вологи в матеріалі, але і володіють властивостями її уповільненого випаровування, а також максимально високою кисне проникністю. Недорога лінза з низьким вмістом води буде сушити очі, схильні до порушення слізної плівки.

Якщо Ви вже використовуєте контактні лінзи і часто відчуваєте сухість очей, повідомте про це свого офтальмолога і попросіть підібрати для Вас відповідні краплі (якщо справа не в лінзах) або ж більш якісні контактні лінзи.

При використанні зволожуючих крапель важливо суворо виконувати правила їх застосування! Деякі види крапель наносять до надягання лінз або в процесі їх носіння, а якісь зовсім не сумісні з контактними лінзами.

Сучасні силікон-гідрогелеві контактні лінзи володіють відмінними гідрофільними властивостями. Ви можете самостійно випробувати такі моделі, як Acuvue Oasys від Johnson & Johnson або Biofinity від Cooper Vision, виконані за запатентованим технологіям, які дозволяють не тільки утримувати вологу на поверхні ока, але і вкрай повільно її випаровувати (при здорових очах ці лінзи можна носити не знімаючи!). У матеріалі поєднуються особливі зволожуючі та змащувальні агенти, які забезпечать комфорт і попередять розвиток синдрому сухого ока.

Будьте здорові!